IMEI Atma 2022 Telefona IMEI Atma Yöntemi (iPhone – Android)

[output_post_excerpt]

Yazar

Yayınlanma tarihi

Son güncelleme

IMEI Atma

IMEI atma yani telefonun imei numarasını değiştirme yöntemleri neler diye merak ediyor olabilirsiniz. Telefonunuz, pek çok sebepten kapatılmış olabilir. IMEI numarası kopyalama gibi yöntemlere de maruz kalmış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda telefonunuza yeni imei atma yoluna gitmek gerekecek.

Aynı zamanda yurt dışından gelen cihazlarda da imei problemi yaşanabiliyor. Kayıt işlemi yapılmayan cihazlar, belirlenen süre sonunda maalesef kapanabiliyor. Kapandıktan sonra açtırmak için illegal yöntemlere başvurarak imei yükleme veya imei kopyalama işlemi yapmanız gerekiyor.

IMEI numarası ülkemizde BTK aracılığı ile kayıt edilmektedir.

IMEI Atma 2022

İlk olarak IMEI ne demek diye merak ediyorsanız, uzun hali Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği cümlesinin kısaltması IMEI anlamına geliyor. Yani bir elektronik cihazın kimliği kabul ediliyor.

Tıpkı bir barkod numarası gibi, telefonların da seri numarasına ilave olarak ekipman kimliği yani IMEI numarası bulunuyor. Ancak IMEI numarası çalınabiliyor ve bu sebeple de gizli tutulması gerekiyor.

Cihaz kopyalanması, IMEI kopyalanması gibi durumlarda cep telefonunuzun IMEI güncellemesi işlemini yapmanız gerekiyor. Özellikle yurt dışından gelen cihazlar, Türkiye’de BTK tarafından kaydedilmek zorunda. Kayıt işlemi yapılmayan ya da eksik yapılan cihazlar, verilen sürenin sonunda kullanıma kapanıyor. Sinyal alması da tamamen kesiliyor. Yani cihazda bir daha sim kart kullanamıyorsunuz.

Bu gibi durumlarda cihaza IMEI atma işlemi yapmak gerekiyor.

Yasal yollardan yurt dışından getirilen cihazlar, ülkemizde BTK aracılığı ile kayıt işlemi yapılıyor. E-devlet yani turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak BTK IMEI Kayıt işlemi yapabiliyorsunuz.

IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

Böyle bir durumda ilk olarak cihazın IMEI numarası sorgulama işlemini yapmanız gerekebilir. Her cihaz için imei sorgulama işlemi son derece kolaydır. Hem tuşlama yaparak, hem de cihazın ayarlar menüsüne giriş yaparak telefon hakkında IMEI numarası gibi pek çok detaya ve seri numarasına ulaşabilirsiniz.

iPhone IMEI Sorgulama

  • Ayarlar – Hakkında bölümüne girin,
  • Sayfanın en altında telefon hakkında bölümünde seri numarası ve imei numarası yer alır.
  • İsterseniz telefon bölümünden imei sorgulama kodu olan *#06# tuşlanabilir.
  • 05557570155

Android IMEI Sorgulama

  • Ayarlar – Telefon Hakkında bölümüne girin,
  • Sayfanın altında Telefon Hakkında bölümünde cihazın seri numarası ve diğer detaylar yer alır.
  • Dilerseniz telefon bölümünde *#06# tuşlaması yaparak da işlem yapabilirsiniz.

Telefon IMEI Numarası Değiştirme Suç mu?

Bu durumda bazı verilmiş örnek cezalar mevcut. Örneğin eski ya da kopyalanmış IMEI numaralarını farklı cihazlara yükleyen bir kişi, 20.000 TL tutarında ceza yemiştir. Bu gibi cezalar yemek istemiyorsanız, evde bulunan eski cihazlarınızı cep telefoncuya götürerek kayıt yapmanız daha mantıklı olacaktır.

iPhone IMEI Atma

IMEI atma işlemi, cihazdan cihaza farklılık gösterebilir. Bazı cihazlar yüksek korumalı olduğu için, IMEI değişikliği yapmak da mümkün olmuyor. Bu cihazlara örnek vermek gerekirse, iOS işletim sistemli cihazların kabul görmediğini söylemek mümkün. Ancak bazı IMEI atma programları işe yarıyor.

Bu gibi durumlarda, bu tür işleri yapan ve IMEI atma programı kullanan kişilere başvurmak mantıklı olacaktır. Zira en zor IMEI yüklemesi yapılan cihazlar Apple marka iPhone cihazlar olarak biliniyor.

XiaoMi IMEI Atma

XiaoMi cihazlar da Android işletim sistemine sahip olduğundan, pek çok program ile IMEI atma işlemi yapılabiliyor. Bu işlemleri genelde telefoncular bilgisayar üzerinden yapmaktalar. Ancak IMEI yükleme yapılan cihazlar, daha sonra hangi IMEI numarası yüklenirse o şekilde kayıtlarda görünmektedir.

Mesela Nokia 3310 marka eski bir telefon olduğunu düşünelim. Eğer bu cihazın IMEI numarası, XiaoMi marka cihaza yüklenirse artık cihazın markası kayıtlarda ve ayarlarda Nokia 3310 olarak görünmektedir.

IMEI Atma Programı İndir – IMEI Değiştirme

IMEI atma programları internet üzerinde satışa sunulmuştur. Ancak bu tür programların kullanışlı olup olmadığı, daha önemlisi çalışıp çalışmadığı bilinmiyor. Çünkü her cihaz, her IMEI numarasını da kabul etmiyor. Bu sebeple, bu tür kaynağı bilinmeyen yazılımlar asla ve asla önerilmiyor.

Bunun yerine BTK IMEI Kaydet uygulamasını kullanarak, cep telefonunuzun IMEI değiştirme işlemini yapabilirsiniz. Telefona imei atma yöntemi çok çeşitli olsa da, internet üzerindeki her yöntemin güvenilir olmadığını belirtmekte fayda var. Bu sebeple lütfen program yerine yasal yolları tercih edin.

Eski Telefon IMEI Değiştirme

Eski telefonlarda IMEI değiştirme yöntemi, bir üst bölümde anlattığımız gibi telefon bölümünden *#06# tuşlaması yapılarak IMEI sorgulama işleminden sonra yapılabilir. Ancak bu tür yöntemler suç kabul edildiğinden, kendi başınıza IMEI numarası değiştirme işlemi yapmanızı önermiyoruz.

Bunun yerine yasal yollardan BTK IMEI Kaydet uygulamasını kullanabilir, özellikle IMEI numarası kaydetme işlemi yapmanız gereken yurt dışı cihazlar için bu yöntemi tercih etmenizi öneriyoruz.

Kaçak telefona IMEI kaydetme ve yükleme

Artık son dönemlerde telefon fiyatlarının yükselmesi, ÖTV üzerindeki baskı ile birlikte elektronik cihazlara ulaşımda zorluk yaşanmaya başladı. Bu sebeple artık vatandaşlar, yurt dışından resmi ya da kaçak yollarla telefon getiriyor, daha sonra bu telefonları da ülkemizde kaydetme yoluna gidiyor.

BTK IMEI kaydet uygulaması üzerinden direkt olarak yurt dışı cihazların kaydı yapılabiliyor. Ancak bu kayıt işlemi, pasaport ile yapılıyor. Yani yurt dışından birinin size telefon getirmesi, o telefonu kaydedebilirsiniz anlamına gelmiyor. Pasaport olmalı ve yurt dışına giriş çıkış yapılmış olmalı.

IMEI atma işlemini doğrudan kendiniz yapmalı, telefonculara da güvenmemelisiniz. Bunun sebebi, telefoncuların bir kez kullandığı IMEI numarasını daha sonradan yeniden kullanıyor olmasıdır.

Güvenilir IMEI Değiştirme Yöntemleri Nelerdir?

Bunun yerine kendi telefonlarınız ya da kendi pasaport numaranız ile e-devlet üzerinden kayıt işlemi, çok daha güvenilir bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple diğerleri tavsiye edilmiyor.

Güvenilir IMEI atma yöntemleri

  • e-Devlet üzerinden BTK kayıt IMEI kayıt programı ile yükleme,
  • Pasaport ile IMEI değişikliği ve yükleme,
  • Kendinize ait eski bir cep telefonunun imei numarasını başka telefona yükleme.

Bu yöntemler, herkes tarafından bilinen ve güvenilir kabul edilen yöntemlerdir. Bu yöntemleri tercih ederek siz de sorunsuz bir şekilde kayıtsız telefonlarınızı IMEI kayıtlı hale getirebilirsiniz.

Yazımızın devamında yine videolu anlatımlar da mevcuttur. Ayrıca IMEI numarası kaydetme işlemi için aceleniz varsa, telefoncuları da tercih etmelisiniz. Ancak telefoncular yazılım ile işlem yaptıklarından, tanıdığınız ya da bildiğiniz yerleri tercih etmelisiniz. Böylece güvende kalacaksınız.

IMEI Numarası Atma ve Kaydetme Yöntemleri

YURT DIŞI iPHONE İMEİ KAYDI / KAYITSIZ KULLANIM MÜMKÜN MÜ?
XİAOMİ CİHAZLARA İMEİ ATMA - QUALCOMM İMEİ ATMA - İMEİ REPAİR
iphone Geçici imei Kaydı Ücretsiz Nasıl Yapılır ? Bedavaya 🎉 !