Devamsızlık Dilekçesi 2022 Devamsızlık Sildirme Dilekçesi

[output_post_excerpt]

Yazar

Yayınlanma tarihi

Son güncelleme

Kategori

,
Devamsızlık dilekçesi

Devamsızlık dilekçesi 2022 örnekleri sayesinde siz de velisi olduğunuz öğrencinin devamsızlıkları ile alakalı okula bildirimde bulunabilirsiniz. Resmi kurumlara yapılacak bu tür bildirimler sözlü olamayacağı için, devamsızlık dilekçesi örneği ile gösterdiğimiz gibi yazılı olarak sunmalısınız. Devamsızlık dilekçe örneği tıpkı diğer dilekçelerde olduğu gibi belli başlı kurallar dahilinde yazılmalıdır.

Transkript nedir?

Öğrenciler, okula gitmediği gün ve saatlerde öğretmenler tarafından devamsız olarak yazılır. Devamsızlık süresi uzadığında, devamsızlıktan sınıfta kalma durumu lise öğrencileri için geçerlidir. Lisede devamsızlık yapan öğrencinin devam edebilmesi için devamsızlık dilekçesi şart.

Devamsızlık dilekçe örneği ile siz de devamsızlık yapan öğrencinizin mazeretini bildirecek şekilde bir dilekçe hazırlayabilir ve sonra bunu okul müdürlüğüne sunabilirsiniz. Devamsızlık dilekçesi nasıl doldurulur ve nelere dikkat edilmelidir diye merak ediyorsanız, tüm detaylar burada.

Devamsızlık Dilekçesi 2022

Öğrencilerin mazeretli ve mazeretsiz olarak belli günlerde devamsızlık yapma hakları vardır. Ancak bu haklar dolduktan sonra, mecbur kalındığında devamsızlık yapan öğrenciler de mevcuttur. Bu durumda öğrencinin devamsızlık sebebiyle sınıfta kalması gibi kötü sonuçlar meydana gelebilir.

Devamsızlık sildirme durumu tam da burada meydana gelecek konulardan birisidir. Devamsızlık yapan öğrencinin velisi, okul yönetimine bir dilekçe sunarak öğrencinin devamsızlık sebebini ve mazeretlerini yazılı olarak bildirebilir. Daha sonra uygun görülmesi durumunda devamsızlıklar direkt silinir.

Devamsızlık Dilekçe Örneği

Veli Mazeretli İzin Dilekçesi Devamsızlık Dilekçesi

Okulunuz 12/B sınıfında okumakta olan 00000000000 TC kimlik numaralı, 724 sınıf numaralı oğlum / kızım Ahmet, Hasan, Hüseyin, Fatma, ……………………. ……………………………. tarihleri arasında bilgim dahilinde …………… …………………………….. mazeretinden dolayı okula gelememiştir. İzinli sayılmasını rica eder bilgilerinize sunarım.

Gereğini arz ederim.

Devamsızlık bilgi dilekçesi örneği indir

Devamsızlık Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Devamsızlık dilekçesi, sadece öğrencinin velisi tarafından yazılıp imzalanabilir. Bir öğrenci, kendisi dilekçe yazarak öğretmenlere teslim edemez. Ayrıca dilekçenin direkt olarak veli tarafından okula verilmesinde de fayda vardır. Öğrenci dilekçeyi kendi verirse, okul mutlaka iletişim kurar.

Öğrencilerin bu durumu suistimal etmemesi için devamsızlık dilekçesi sadece veliler tarafından yazılıp sunulmalıdır. Aksi halde dilekçe geçersiz olacak ve okul idaresi tarafından kabul edilmeyecektir.

Devamsızlık sildirme dilekçesi nasıl doldurulur?

Devamsızlık sildirme dilekçesi, veli tarafından doldurulur. Devamsızlığının silinmesi istediğiniz öğrencinin hangi sebeple ve mazeret ile okula gidemediği konusunda bilgi verilmelidir. Devamsızlık sildirme dilekçesi direkt olarak okul yönetimine sunulmalı ve okul müdürlüğüne yazılmalı.

Devamsızlık dilekçe örneği ile öğrencinin mazereti net bir şekilde velinin bilgisi dahilinde olduğu ile birlikte sunulmalıdır. Mazeretler geçerli olacak şekilde yazılmalı ve öğrencinin ne sebeple okulda olmadığına ilişkin olmalıdır. Okul içi aktivitelerde öğrencilerin belirli derslerden uzak kalması halinde, öğretmenler diğer öğretmenler ile iletişim halinde olarak öğrencinin yok yazılmasına engel olacaktır.

Devamsızlık Sildirme Dilekçesi Nedir?

Devamsızlık sildirme dilekçesi, direkt veli tarafından okul idaresine hitaben yazılır. Boş bir A4 kağıdına, genel dilekçe kuralları gözetilerek yazılmalıdır. Aksi halde geçersiz bir dilekçe, öğrencinin devamsızlığını sildirme konusunda yardımcı olmaz. Okul idaresi dilekçeyi kabul ederse devamsızlık silinir.

İsterseniz devamsızlık dilekçesi pdf olarak bilgisayar ortamında hazırlanarak da okul idaresine sunulabilir. PDF olarak hazırladığınız dilekçeyi daha sonra yazıcıdan çıkartabilir ve hemen ardından ıslak imza atarak okul yönetimine sunabilirsiniz. Dilekçe altında imza olması şarttır.

Dilekçe içeriğinde yer alması gereken bazı kesin bilgiler de mevcuttur.

Devamsızlık dilekçe örneğinde hangi bilgiler olur?

  • Öğrenci adı,
  • Öğrencinin sınıfı ve numarası,
  • Öğrenci TC kimlik numarası,
  • Veli bilgileri,
  • Mazeret nedeni,
  • Hangi günlerde devamsızlık yaptığı,
  • Dilekçenin yazıldığı tarih,
  • Başlık.

Bu bilgiler, genel olarak dilekçe yazmanın kurallarıdır. Dilekçe açıklayıcı ve mazereti bildirici formda olmalıdır. Aksi halde bir anlamı da olmayacaktır. Bu sebeple veli izin dilekçesi yerine de geçebilir. Ancak devamsızlık sildirme dilekçesi sadece izin değil, geçmişe yönelik devamsızlık için de kullanılır.

Geçmişe Yönelik Devamsızlık Sildirme Dilekçesi

Öğrenciler ve veliler genelde devamsızlık dilekçelerinin geleceğe mi yoksa geçmişe mi yazıldığı konusunda merak duyuyorlar. Eğer bir öğrenci acil bir durum sebebiyle geçerli bir mazeret sunabilecek şekilde devamsızlık yapıyorsa, geçmişe yönelik devamsız yazıldığı günler idarece silinir.

Yani geçmişte devamsızlık yapan öğrencinin, o tarihte geçerli bir mazereti olduğunu bir dilekçe ile okul yönetimine sunarsanız, geçmişe yönelik devamsızlık sildirme dilekçesi işe yarayacaktır.

Devamsızlık Sildirme İzin Kağıdı

Devamsızlığı Olan Öğrenciler Dikkat! Devamsızlık Nasıl Sildirilir? Örnek Devamsızlık Dilekçesi!

Devamsızlık sildirmek istiyorsanız, devamsızlık izin kağıdı adı da verilen dilekçeyi doldurmalısınız. Devamsızlık sildirme dilekçesi örneği bölümündeki dilekçeleri kullanarak siz de sildirebilirsiniz.

Devamsızlık dilekçesi yazmak istiyorsanız üstte vermiş olduğumuz örnekleri kullanabilirsiniz. Bu örnekleri bilgisayarınıza indirerek kendinize uygun şekilde düzenleyebilirsiniz. Dilerseniz devamsızlık sildirme dilekçesini veliniz el ile yazabilir, imzalayarak okul idaresine teslim edebilir.