Transkript Nedir? 2022 Transkript Belgesi Ne Demek?

[output_post_excerpt]

Yazar

Yayınlanma tarihi

Son güncelleme

Kategori

transkript nedir

Transkript nedir 2022 diye merak ediyorsanız, üniversite öğrencisi olmanız muhtemel. Daha çok üniversite öğrencilerini ilgilendiren ve not dökümünün yer aldığı bir belge olan Transkript belgesi, internetten rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir belge. Son dönemlerde tüm devlet kurumları, devlet üniversiteleri ve bazı özel üniversiteler internet üzerinde e-devlet kapısında hizmet vermeye başlamış durumda. E-devlette açtıkları hizmet sayfası ile, vatandaşlara hizmet veriyorlar.

Transkript belgesi ne demek diye merak ediyorsanız, altta bu belge hakkında tüm detaylardan bahsedeceğiz. Aynı zamanda transkript alma ve e-devletten transkript tıp belgesi çıkarmaya yönelik tüm adımları da sizlerle paylaşacağız. E-devletten transkript çıkarmak için YÖK sayfalarına bağlanmanız gerekebilir. Bu sebeple bahsedeceğimiz adımları uygun bir şekilde tamamlamalısınız.

Transkript Nedir?

Transkript, not dökümü olarak da bilinir. Mezun olduğunuz eğitim kurumundan aldığınız bütün dersler ve notlar bu belgede sıralanmıştır. Dersin alındığı dönem, ders adı, dersin sınavlarında alınan notlar, genel not ortalaması gibi bilgiler transkript belgesinde bulunur.

Transkript Belgesi birçok farklı durumda istenebilir. Bunun için de transkript nedir sorusunun cevabı merak ediliyor. Transkript, Staj başvurularında, burs başvurularında, askerlik işlemlerinde, akademik personel alımlarında, iş başvurularında, başka bir üniversiteye dikey veya yatay geçiş başvurularında, yüksek lisans başvurularında verilmesi gereken zorunlu belgeler arasında yer alır.

Transkript içerisinde aşağıda belirtilen bilgiler yer alır:

  • Öğrenim süresi boyunca alınan derslerin adı
  • Alınan derslerin not ortalaması
  • Alınan derslerin haftalık olarak kaç saat olduğu
  • Mezuniyet not ortalaması
  • Notların harf olarak geçerlilik derecesi
  • Teslim edilen projelerin isimleri ve not değerleri
  • Tamamlanan staj bilgileri
  • Tutanak örneği

Transkript Ne Demek?

Transkript kelimesinin türkçe anlamı, Not Dökümü olarak karşımıza çıkıyor. Türkçe karşılığı not dökümü olan transkript, diploma yerine de geçebiliyor. Diploma kadar önemli olan bu belge, eğitim sürecimiz boyunca aldığımız notlar, ortalamalar ve aldığımız eğitimin türünü içeren bir belgedir. Bu belge, birçok resmi ve özel kurum tarafından talep edilebilir. Özellikle iş başvurusu sırasında ve işe alım sürecinde talep edildiğini söyleyebiliriz.

Mevcut dönem, geçmiş dönem ve tüm eğitim süreci boyunca alınan notlar ve bu notların ortalamaları da transkript üzerinde yer almaktadır. Bazı kurumlar ve üniversiteler belgeyi çift dil olarak hazırlamaktadır. Türkçe ve İngilizce olarak düzenlenen bu belge, ülkemizde standart olarak Türkçe sunulmaktadır. Üniversiteden ya da e-devletten alacağınız Transkript, genel itibariyle Türkçe olarak sunulacaktır. Ülkemizde bu durum standart olarak belirlenmiştir.

Yabancı bir kurumdan İngilizce transkript belgesi talep edilmesi durumunda, Üniversiteniz veya YÖK ile iletişim kurabilirsiniz. Belgenin İngilizce formatta hazırlanması da kurum tarafından sağlanmaktadır.

Transkript Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Transkript belgesi almak isteyen öğrenciler için birçok farklı seçenek mevcuttur. Öğrenim gördüğü eğitim kurumunun öğrenci işleri dairesine giderek belgeyi almak için başvuru yapabilirler. E-devlet üzerinden de bazı üniversiteler için transkript Belgesi alınabilir.

E-devlet üzerinden Transkript Belgesi için online başvuru yapılsa da belgeyi almak için okuduğunuz eğitim kurumuna gitmeniz gerekmektedir.

Açık Öğretim Fakültesinde eğitim gören veya mezun olan kişiler, Transkript Belgesi almak için Açık Öğretim Bürolarına giderek başvuru yapmaları gerekir. Bu kurumdan alınan belgeler görevliler tarafından mühürlenerek öğrencilere teslim edilir.

Öğrenci İşleri Transkript Belgesi Alma

En garanti yöntem, okuduğunuz üniversitenin öğrenci işlerine başvurmaktır. Size en doğru yolu gösterecek olan kişiler öğrenci işleridir. Zaten transkript, okul tarafından düzenlenen bir belge olduğundan, buradan rahatlıkla alabilirsiniz.

Aynı zamanda artık işlemlerin e-devlet üzerinden de rahatlıkla yapıldığını biliyoruz. Okula gitmenize gerek kalmadan dilerseniz Üniversiteyi önce arayın. Aradığınızda e-devlet üzerinden transkript alıp alamayacağınızı sorun. Okulunuz bu gibi bir hizmet veriyorsa, siz de e-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapabilir ve transkrip belgesi çıkarabilirsiniz.

E-Devlet Transkript Belgesi Alma

Transkript nedir sorusuna yanıt verdikten sonra, e-devlet üzerinden nasıl transkript çıkarabileceğinizi aktarmak istiyoruz. Not dökümü anlamına gelen bu belge, öğrencilerin daha rahat ulaşabilmesini sağlamak için üniversiteler tarafından E-Devletten sunulmaya başlandı. Henüz pilot olarak kabul edilebilecek bir uygulama olduğundan, tüm üniversiteler için geçerli değil.

Bunun için, e-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra; arama bölümüne “Transkript” yazarak üniversitenizin bu hizmeti olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ya da daha basit bir yöntem ile, Üniversite hizmet sayfasına direkt olarak girerek e-devlet üzerinden transkript belgesi çıkarıp çıkaramayacağınıza bakabilirsiniz. Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı, sadece üniversiteye kayıtlı ya da orada daha önce okumuş öğrenciler için geçerlidir.

Okula gitmeden transkript belgesi nasıl alınır?

TRANSKRİPT NASIL ALINIR? E-DEVLET VE ÖBS SİSTEMİ ÜZERİNDEN TRANSKRİPT BELGESİ ALMA

Transkript Belgesi Örnekleri

Nasıl bir belge ile karşı karşıya kalacağınız bilmiyorsanız, sizin için hazırlamış olduğumuz örneklere göz atabilirsiniz. Bu örnekler yüzeysel olarak hazırlanmış olsa da, transkript üzerinde yazan terimler tüm üniversiteler için aynıdır. Tasarım veya görünüş olarak farklı olsa da, belge üzerindeki tek fark kişinin notları ve aldığı derslerdir. Üniversite logo ve adı yer alan belge, alttaki örneklerde görülebilir.

Transkript belgesi örneği, üst resimlerde görüldüğü gibidir.

Transkript Nedir, Yüksek Lisans İçin Gerekli Midir?

Evet, yurt dışında okumak ve yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler transkript belgesi göstermek zorundadır. Zaten yurt dışında okumak istediğiniz üniversite de sizden not dökümünü isteyecektir. Ancak üniversitelerin talep ettiği tek belge tahmin edeceğiniz gibi not dökümü değil.

Not dökümün yanı sıra, karşı kurum sizden daha birçok belge talep edebilir. Bu belgeler üniversiteler tarafından belirlenir. Eğer bu konuda zorluk çekiyorsanız, üniversitenizi arayabilir ya da doğrudan öğrenci işlerine başvurabilirsiniz. Dilerseniz farklı eğitim danışmanlık kurumlarından da ücretli eğitim danışmanları sayesinde destek alabilirsiniz.