Noter Vekalet Ücreti 2022 Noter Vekalet Ücretleri Ne Kadar?

[output_post_excerpt]

Yazar

Yayınlanma tarihi

Son güncelleme

Kategori

Noter vekalet ücreti

Noter vekalet ücreti 2022 yılında ne kadar oldu ve noterden vekalet verme ücretleri ne kadar zamlandı? Bir kişi, kendi adına farklı kişinin noterden veya benzeri yerlerden işlem yapmasını istiyorsa, vekalet vermelidir. Buna banka işlemleri ve devlet kurumlarında yapacakları işlemler de dahildir.

Bu durumda noter vekalet ücreti merak ediliyor ve ne kadar ödeme yapılacağı araştırılıyor. Noterden vekalet verme ücretleri, genel olarak içinde ayrılabiliyor. Bu sebeple kime vekalet vereceğinizi belirlemeli, avukat ise notere avukat vekaleti ücreti olarak almalısınız. Muhasebeci için de aynısı geçerli.

Noter Vekalet Ücreti 2023

Noter üzerinden vekalet verme ücretleri 2023 yılında güncellenmiştir. Güncel olarak noter üzerinden muhasebe, avukat ve genel vekalet verme ücreti birbirinden farklıdır. Yapacağınız işlemi belirlemeli ve araç satışı gibi işlemler için genel vekalet vermek durumundasınız. Bunların ücretleri farklıdır.

Genel vekalet üzerinde hangi detayların yer alacağı, kaç madde ve kimlerin yetkili olacağı gibi bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler, noter huzurunda doldurulmaktadır. İsterseniz süreli, isterseniz süresiz olarak vekalet verebilirsiniz. İşte tüm bu detaylar noter vekalet ücretleri üzerinde farklılık gösterir.

Noter Vekalet Fiyat Listesi

Noter vekaletname ücreti kendi içinde değişiklik gösterebilir. Mesela noter araç satışı vekalet ücreti farklıdır. Genel vekalet ücretleri ise yine kendi içinde ayrılır ve eklettireceğiniz maddelere göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple noterden vekaletname vermek istiyorsanız alttaki fiyat listesine göz atabilirsiniz.

1.Noter vekalet ücreti192,00 TL
2.Noterden avukata vekalet verme ücreti192,00 TL
3.Noterden genel vekaletname verme ücreti500,00 TL – 1.900,00 TL
4.Noterden muhasebe vekaleti verme ücreti192,00 TL
Noter vekalet verme ücreti ve noter vekaletname ücretleri fiyat listesi.

Noterden vekaletname vermek istiyorsanız, bu vekaletin kime verileceğini belirlemelisiniz. Daha sonra bunu noterde çalışan personele iletmeniz halinde, noter size uygun bir vekaletname hazırlayacaktır.

Noter Muhasebe Vekalet Ücreti

Noterden muhasebe için vekaletname vermek oldukça önemlidir. Muhasebeciler, sizin adınıza Defterdarlık binasında işlem yapmak için vekaletnameye ihtiyaç duyarlar. Bunun için sizler de Noter üzerinden bir vekaletname vererek, sizin adınıza ödemeler yapmasına ve iş takibine izin verirsiniz.

  • Noterden muhasebeciye vekaletname verme ücreti: 192,00 TL

Noter Araç Satışı Vekalet Ücreti

Noterden araç satışı yapmak istiyorsanız, bunu sadece araç sahibi yapabilir. Ancak araç sahibi, bir başkasına noterden vekalet vererek satış yapmaya izin vermiş olması gerekir. Bu gibi bir vekaletname almak istiyorsanız, araç satış vekalet ücreti 192,00 TL olarak belirlenmiştir.

Noterden Avukata Vekalet Vermek Ne Kadar?

Avukatlar, sizin adınıza dava açabilmek ve adınıza açılan davalara katılım sağlamak için vekaletname almak zorundadır. Bu gibi durumda yine noterlere başvuru yaparak, avukat adına vekaletname çıkarabilirsiniz. Genelde avukatlar sizin için örnek bir metin hazırlar ve bunu notere sunmanızı ister.

Noter avukata vekalet verme ücreti: 192,00 TL

Noter Genel Vekalet Ücreti

Noterde en sık başvurulan vekalet tipi genel vekalettir. Çünkü bu vekaletname üzerine aklınıza gelebilecek her türlü işlemi ekleyebilir, istemediklerinizi de çıkarabilirsiniz. Örneğin sizin adınıza alım satım yapmasını veya sizin yerinize imza yetkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Noterden genel vekalet verme ücretleri değişmektedir. Eklenen maddeler ile birlikte, kimlere vekalet verileceği konusunda fiyat değişikliği olmasına sebep olabilir. Bu sebeple de noter genel vekalet ücreti 500,00 TL ile 1.900,00 TL arasında değişiklik gösterebilir. Madde ekleme çıkarmaya göre değişir.

  • Noterden genel vekalet ücreti: 500,00 TL ile 1.900,00 TL arasındadır.

Noterden vekalet vermek için 18 yaşını doldurmuş olmak yeterlidir.

Noter vekaleti nasıl verilir?

Noterden bir kişinin vekalet vermesi için 18 yaşını doldurmuş olması yeterlidir. Üstte bahsetmiş olduğumuz konularda noter üzerinden vekalet vermek için herhangi bir notere gitmeniz yeterlidir. Burada sizden kimliğiniz istenecek ve istediğiniz maddeler üzerinden vekalet düzenlenecektir.

Noter vekaleti verirken gereken belgeler:

  • Kimlik kartınız
  • Kişi bilgileri
  • Vekalet verilecek kişi kimlik kartı
  • Noter vekalet ücreti

Noterden vekalet vermek için bu işlemler yeterli olacaktır.

Noter vekalet ücreti ne zaman zamlanacak?

Noter vekalet ücreti her yıl belirlenen oranlarda zamlanır. 2023 yılı noter vekalet ücreti henüz zamlanmış değildir. 2023 yılına girildiğinde noter vekalet ücreti üzerinde değişiklik yapılacak ve duyurulacaktır.

Gelişmeleri evrakrehberi.com internet sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Vekalet sorgulama nereden ve nasıl yapılır?

Noter vekalet ücretleri

Vermiş olduğunuz vekaletler artık T.C. Noterler Birliği üzerinden yani e-devletten kontrol edilebilir. Bunun için e-devlet şifrenizin olması yeterlidir. Cep telefonu numaranız da kayıtlı olduğu için, siz noterden işlem yaparken cep telefonunuza sizi bilgilendiren ve uyarı yapan alttaki SMS ulaştırılır.

“Antalya 1. Noterliğinde adınıza işlem yapılmaktadır. Bilginiz dışındaysa …..”

Bu SMS tarafları korumak amacıyla, işlem yapılan kişilere gönderilmektedir.

Noterden verilen tüm vekaletnameler kayıt altına alınmaktadır. Daha sonra bu vekaletleri iptal etmek veya görüntülemek isterseniz direkt olarak turkiye.gov.tr yani e-devlete giriş yaparak Noterler Birliği üzerinden gerekli sorgulama işlemleri yapılabilir. Burada adınıza verilmiş tüm vekaletler sorgulanır.

e-devlet noter vekalet sorgulama

Noter vekalet ücreti sorgulama işlemi ise henüz yoktur.