Tutanak Örneği 2022 Tutanak Nasıl Tutulur, Nasıl Doldurulur?

[output_post_excerpt]

Yazar

Yayınlanma tarihi

Son güncelleme

Kategori

Tutanak Örneği

Tutanak örneği, hukuksal bir evraktır. Bir kaza esnasında, ikili anlaşmada veya bir olay sırasında tutanak tutmak gerekebilir. Tutanak tutma işlemi, iki tarafın beyanı üzerinden oluşturulur. Tutanak tutarken, iki taraf da olay yerinde olmalı ve varsa görgü tanıkları da TC kimlik numaraları ile birlikte tutanağa dahil edilmelidir.

Aksi halde adı geçen tanıklar, geçersiz sayılabilir. Tutanak tutma işlemi tamamlandıktan sonra, adı geçenlerin imza atması gerekir. Tutanak örneği bu kurallara göre verilecektir.

Tutanak pek çok zaman ihtiyaç duyacağımız bir evrak. Örneğin trafikte bir kaza esnasında, ya da ikili anlaşmazlık sonucunda tutanak tutulabilir. Mahkeme verileri ve konuşmaları da tutanak şeklinde kayıt altına alınabilir. Bu sebeple resmi bir evraktır ve kurallara uygun olarak doldurulmalıdır.

Tutanak Örneği 2022

Belgelenmesi gereken, belgelenerek resmi kayıt altına alınması gereken durumlarda tutanak tutulmalı ve bu sayede yazılan belgeye tutanak ya da zabıt adı veriliyor. Bu belgeler genellikle tarafları korumak adına yazılıyor ve bir olayın nasıl geliştiğine dair detaylar içerebiliyor.

Biz de bu haberimiz ile sizlere tutanak nedir, tutanak örneği ve tutanak nasıl tutulur gibi bilgileri vereceğiz. Sadece tutanak örneği değil, aynı zamanda bir tutanak nasıl tutulur bunun püf noktalarından ve olmazsa olmazlarından da bahsetmeye çalışacağız.

Tutanak Nasıl Tutulur?

Tutanak diğer adları ile zabıt, zabıtname, olay tutanağı olarak da karşımıza çıkabiliyor. Adından da anlaşılacağı üzere bir olayın, yaşanan bir durumun tutanak ile kayıt altına alınması gerekliliğine karşılık tutanak tutarak her şey kayıt altına alınabilir.

Bu durumda tutanak nasıl tutulur sorusu da gündeme geliyor ve tutanak örneği nasıl doldururlu hakkında bilgiler vermek gerekiyor. Bir olaya ya da toplantıya ait tutanak tutmak istiyorsanız, ilk olarak doldurmadan önce altta vereceğimiz örneklere göz atabilirsiniz.

Tutanak Çeşitleri Nelerdir?

Tutanaklar kendi içlerinde kategoriye ayrılabiliyor.

Örnek vermek gerekirse bir toplantı tutanağı ile, kaza tespit tutanağı birbirinden farklı olabiliyor. Elbette genel itibariyle kuralları aynı olsa da tutanak nasıl tutulur ve hangi işlemler gerekir konusunda, tutanağın özelliklerini göz önünde bulundurmak ve açıklayıcı olmak gerekiyor.

 • Toplantı tutanağı,
 • Olay tutanağı,
 • Kaza tespit tutanağı,
 • Buluşma tutanağı,
 • Eşya tespit tutanağı,
 • Anahtar teslim tutanağı,
 • Depozito iade tutanağı,
 • Ödeme tutanağı,
 • Yakalama ve suçüstu tutanağı,
 • Rapor tutanağı,
 • Otopsi tutanağı.

Gördüğünüz üzere karşınızda pek çok tutanak çeşidi çıktı. Bunların genel olarak kuralları aynı olsa da, tutanak örneği ile de göreceğiniz gibi genel olarak farklı içeriklerden oluşur.

Tutanak Örneği Nasıl Belirlenir?

Tutanak örneği nasıl belirlenir ve neye göre tutanak tutulmalıdır diye merak ediyor olabilirsiniz. Tutanak örnekleri genel olarak yaşadığınız olaya göre gelişir. Örnek vermek gerekirse, kaza tespit tutanağı tuttuğunuz sırada direkt olarak olayı anlatacak şekilde tutmak gerekiyor.

Olayı doğrudan anlatmadan ve olay tutanağı kurallarına uygun olmayan şekilde tutanak doldurmak, tutanağın aslında gereksiz bir hal almasına sebep olur. Bu sebeple kaza tespit tutanağı gibi önemli evraklarda, yaşanan olay en ince ayrıntısına kadar anlatılmalı.

Yine önemli bir toplantı ve bu toplantı sonucunda çıkan kararların belirleneceği toplantı tutanağında, yetkili tüm kişilerin tutanak üzerinde imzası olması gerekiyor. Aksi halde toplantı tutanağı da gereksiz ve geçersiz olabilir. Toplantı tutanağı örneği aşağıda verilmiştir.

Toplantı Tutanak Örneği ve Toplantı Tutanağı

Tutanak örneği 2022 yılında pek çok örnek ile karşımıza çıkıyor. Tutanak, ne sebeple tutuluyor olursa olsun bazı detaylar göz önünde bulundurulmalı ve kurallara da uygun olmalıdır. Bu kurallar yine size vereceğimiz tutanak örnekleri ve boş tutanak örnekleri ile sizlere sunulacaktır.

OKUL SOSYAL YARDIMLAŞMA TOPLANTI TUTANAĞI

Öğretim Yılı: 2015 – 2016

Okulun Adı: ………………. FEN LİSESİ

Kolun Adı: KÜLTÜR VE EDEBİYAT KULÜBÜ

Toplantı No: …………………

Toplantı Tarihi: ……../……/……

Gündem Maddeleri:
1 ………………………………………………………..

2 ……………………………………………………….

3 ……………………………………………………….

Görüşmeler ve Alınan Kararlar:
………………………………………..

………………………………………..

İmzalar

Başkan Başkan Yardımcısı Sayman Sekreter

Üye Üye

Danışman Öğretmen

Tutanak örneği rastgele oluşturulmuştur.

Olay Tutanağı

Olay tutanağı pek çok konuda tutulabilir. Yaşanan bir anlaşmazlık, resmi kurumda meydana gelen usulsüzlük veya altta örneğini de sunacağımız gibi bir sınav oturumunda yaşanan hukuksuzluk için olay tutanağı tutulabilir. Olay tutanağı aşağıdaki gibi tutulur.

OLAY TUTANAĞI

12/01/2023 günü 10:00’da görevli olarak bulunduğumuz ehliyet sınavı oturumunda, 45 numaralı salonda, 12. sırada sınava giren 00000000000 TC Kimlik numaralı Ahmet HÜSEYİN isimli öğrencinin yanında getirmiş olduğu kimlik belgesinde yer alan fotoğrafla alakası ve benzerliği olmadığı, salon görevlileri ve oturum başkanı tarafından tespit edilmiştir. Tespit edildikten sonra salona çağırılan emniyet görevlileri hakkında işlem başlatmış ve kişi derhal salondan çıkarılmıştır.

Bu tutanak salon görevlileri ve başkanı tarafından hazırlanıp imza altına alınmıştır.

12/01/2023

10:15

İmza İmza İmza İmza

Salon Başkanı Gözetmen Polis Okul Müdürü

Memuru

Olay Tutanağı Örneği
Tutanak nasıl tutulur hakkında bilgiler.

Kaza Tespit Tutanağı

Sigorta şirketleri genelde sigorta poliçesi ile birlikte kaza tespit tutanağı verirler. Bunları yanınızda bulundurmanız kaza anında size faydalı olacaktır. Ancak yanınızda böyle bir belge bulunmuyorsa, altta vereceğimiz belgeleri doğrudan yazıcıya gönderip yazdırabilirsiniz.

Kaza tespit tutanağı en çok kullanılan ve en çok tutulan tutanak örneğidir. Genel olarak kaza anını detaylı olarak anlatır ve yapılacak çizimler ile olay anını anlatır. Olay anında kimin kusurlu olduğu genelde bu tutanak sayesinde belirlendiği için oldukça önemlidir.

Kaza Tespit Tutanağı İndir

Kaza tespit tutanağı indir bağlantısını kullanarak TSB yani Türkiye Sigortalar Birliği adresinin özel olarak hazırlamış olduğu kaza tespit tutanağına ulaşabilirsiniz. Kaza tespit tutanakları verilen örnekteki gibi mutlaka iyi doldurulmalı ve olay anını eksiksiz bir şekilde anlatmalıdır.

Tutanak örneği 2022 indir ve yazdır boş tutanaklar

Türkiye Sigortalar Birliği adresinden de örnek tutanaklar bulunabilir.

Neova Sigorta gibi diğer sigorta şirketlerinden de tutanak alabilirsiniz.

Tutanak Nasıl Yazılır?

TUTANAK VE TUTANAK ÇEŞİTLERİ | TUTANAK HAKKINDA HER ŞEY

Eğer verdiğimiz örneklerin dışında tutanak tutmak istiyorsanız, bunun için size özel hazırlanan videolar ile de yardım alabilirsiniz. Tutanak örnekleri genelde belli kalıplardan oluşur. Ancak verdiğimiz örneklerin dışında bir tutanak hazırlamak istiyorsanız video yardımcı olacak.

Tutanak örneği 2022 yılında çok aranmış ve genelde kaza tespiti ile alakalı tutanaklar aranmıştır. Tutanak indir bağlantılarını kullanarak siz de bilgisayarınıza indirebilir ya da indirme işlemi yapmadan da olsa direkt olarak yazıcıya bağlı bir bilgisayardan tutanakları yazdırabilirsiniz.

Şiddet Tutanak Örneği 2022

Şiddet durumunda tutanak tutarak bu anı da ifade edebilirsiniz. Tutanak örneği ile alakalı genel bilgiler bu yönde olsa da, tutanak örnekleri dikkatli doldurulmalı ve aşağıda verdiğimiz detaylara dikkat edilmelidir. Aşağıda şiddet tutanağı nasıl doldurulur hakkında bilgiler var.

Şiddet tutanağı nasıl tutulur diye merak ediyorsanız altta vereceğimiz örnek bir dilekçe türünde hazırlanan tutanak örneği size yardımcı olacak. Şiddet tutanağı, olay tutanağı ile benzerlik gösterir. Bunları dikkate alarak aşağıdaki formdan yardım alarak indirebilirsiniz.

Öğrenci Kaza Tutanağı

OKUL KAZASI TUTANAĞI

KAZANIN
TARİHİ
YERİ
SAATİ

KAZA GEÇİREN ÖĞRENCİNİN
ADI-SOYADI
SINIFI
OKUL NUMARASI
VELİ ADI-SOYADI
TELEFONU

KAZANIN NASIL OLDUĞU:………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
KAZA SONRASINDA YAPILANLAR, ALINAN ÖNLEMLER:…………………………….
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
KAZANIN SEBEBİ (İstatistik için uygun seçeneği işaretleyiniz)
Dikkatsizlik İhmal Kasıt Bina Kusuru Diğer:……………

……………………… ……………………… ……………………… Nöbetçi Öğretmen Nöbetçi Öğretmen Nöbetçi Müdür Yar

NOT: Bu tutanak nöbetçi öğretmen tarafından doldurulur ve nöbetçi müdür yardımcısına teslim edilir. Kaza, nöbet defterine de işlenmelidir. Okul yönetimi tarafından İl İSGB’ye gönderilir

MEB Öğrenci Kaza Tutanağı

Okullarda çok kullanılan MEB öğrenci kaza tutanağı da oldukça önemlidir. Okulda yaşanan olaylar ve bu olay anına dair detaylı anlatımlar gerekir. Örneğin okulda yaşanan bir kaza sonrasında hem kaza anını, hem de kaza sonrasında okulda ne gibi önemler alındığı yazılmalıdır.

Tutanak nasıl yazılır?

Tutanak nasıl yazılır gibi detaylar hakkında bilgi almak istiyorsanız, aşağıya YouTube kaynağından video ekledik. Bu kaynağa göre siz de tutanak nasıl yazılır, tutanak nasıl doldurulur gibi bilgiler edinebilirsiniz. İsterseniz tutanak örneği bölümünden de indirebilirsiniz.

Tutanak Nasıl Yazılır? - Hazır Tutanak Örnekleri

Yapı Kullanım İzin Tutanağı Örneği

Tutanak Örneği 2022