AFAD Gönüllü Maaşları 2022 AFAD Maaş Ne Kadar?

[output_post_excerpt]

Yazar

Yayınlanma tarihi

Son güncelleme

AFAD Gönüllü Maaşları

Afad gönüllü maaşları, arama kurtarma çalışmalarına katılmak isteyen gönüllü vatandaşlarımız tarafından merak ediliyor. Afad bünyesinde gönüllü olarak çalışmak isteyen, doğal afetler ve çeşitli olaylarda arama kurtarma çalışmalarına katılabiliyor. Elbette bunun için ilk olarak bir eğitimden geçiyorlar. Bu eğitimlerin de daha çok fiziksel eğitimler olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda arama kurtarmanın incelikleri de anlatılıyor.

Bunun yanı sıra Afad gönüllüsü maaşı ve en önemlisi ise “Afad gönüllüleri maaş alıyor mu?” durumudur. Bu yazımızda, afad gönüllü maaşı ile birlikte, çalışmalara nasıl katılabileceğinizi ve başvuru şartlarından da bahsedeceğiz. Afad gönüllüsü olmak istiyorsanız, sizin için hazırladığımız rehbere mutlaka göz atın!

Peki AFAD gönüllü maaşları ne kadar oldu, güncel fiyatlar haberimizde.

Afad Gönüllü Maaşları 2022

AFAD ülkemizde görev yapan sivil toplum kuruluşunun adıdır. AFAD’ın açılımı Afet ve Acil Durum Başkanlığı olmakla birlikte, sivil toplum kuruluşları gönüllülük esasına dayanan kuruluşlardır. Bu durumda afad gönüllü maaşları diye bir durum söz konusu değil. Afad, sadece üst düzey ekip çalışanına ödeme yapar.

Afad’a üye olmak için E devlet üzerinden yapılan başvurularda, 18 yaşından büyük ve herhangi bir engel teşkil etmeyen hemen herkes AFAD gönüllüsü olabilir. Temel, destek ve uzman seviyelerinde eğitimlerle gönüllü üyeler sınıflandırılır. Tamamen ülkesinin çıkarları için çalışan Afad gönüllüsü maaşı ya da ücretlerinin ne olduğu merak konusudur. Ancak yazımızın devamında bu konu hakkında önemli noktalar vereceğiz.

AFAD gönüllü maaşları, pek çok kritere göre değişiklik gösteriyor. Adından da anlaşılacağı üzere gönüllü olmak, AFAD gönüllü maaşları konusunda bilgi arayanlar için hayal kırıklığı olabiliyor.

Afad Birimleri ve Maaşları

Afad’a başvuru yapmak isteyen ve şartlarını araştıran adaylar için Afad gönüllüsü maaşı hakkında önemli bir detay bulunuyor. Afad çalışanları ikiye ayrılmaktadır, ilk grup çoğunluğu oluşturan gönüllülerdir. Gönüllü Afad adayları belli bir eğitim ve mülakattan geçer. Adaylar sürecin sonucunda bütün eğitimi tamamlayıp resmi bir yetkilendirme alırlar. Gönüllülerden temel gruplar operasyonlara dahil edilmezken, destek ekipleri ve uzman ekipler yalnızca ihbar geldiğinde göreve çağrılan operasyonel Afad birimleridir.

İkinci grup Afad çalışanları arama kurtarma sürecinde önemli pozisyonlarda bulunur. İyi bir uzmanlık derecesi ile ‘’ilk yardım, enkaz arama, afet bilgisi, cihazların kullanımı, arama kurtarma alanında’ eğitim almış kadrolu çalışanlardır. Akut olarak görev yapan Afad çalışanları 2022 yılında 4.340 TL net maaş alır. Her iki tür çalışanlarla da temel ve ileri düzey operasyonlar yapılabilir. Yurt dışı eylemleri gerçekleştirilebilir.

Afad Gönüllüsü Nasıl Olunur?

Afad ülkemizde meydana gelen afetlerde en büyük sorumluluğu alan ve bunu gönüllü personeli sayesinde gerçekleştiren kurumların başında yer alır. Peki Afad gönüllüleri maaş alıyor mu? AFAD resmi sitesinde bu soruya şu şekilde yanıt veriliyor: “AFAD gönüllülerine hiçbir maaş ödemez, bu konuda istihdam sağlamaz ve yapılan kurtarma çalışmaları için ücret vermez. Ancak kurtarma çalışmalarında destek olan gönüllülerin ulaşım ve yeme ihtiyaçlarını karşılar”. Yani yapılacak organizasyonlarda ücret ödenmemekte fakat yapılan çalışmalara katılan gönüllü personelin ulaşım ve yemek ihtiyaçları karşılanmaktadır.

  • Gönüllü AFAD internet sitesinden başvuru yapılabilir.
  • AFAD gönüllüsü nasıl olunur diyorsanız https://gonullu.afad.gov.tr/ ziyaret edebilirsiniz.
  • AFAD gönüllü maaşları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Nasıl Afad gönüllüsü olunur? Afad gönüllüsü olmak için öncelikle kuruma e devlet üzerinden, web sayfasından veya direk Afad ofislerine giderek form doldurarak gönüllülük başvurusu yapılır.

Aylık düzenlenen gönüllü toplantılarına çağrılan gönüllü adayları sürecin geri kalanı hakkında bilgilendirilir. Bundan sonra düzenlenecek olan afet bilinci ve etik disiplin konusu olan iki seminerle oryantasyona katılım sağlanır. Gönüllülerden bazı evraklar talep edilir ve sürecin sonunda başvuru yapan adaylar Afad gönüllüsü olmaya hak kazanır. Sadece saha için değil Afad’da bilişim, hukuk, sağlık gibi alanlarda da görev alabilir.

Üyelerinin yalnızca %40’ı operasyonel sürece dahil olan Afad istenirse bölgelerde arama kurtarma grupları kurulmasına da destek vermektedir. Afad gönüllüsü olarak yurt içi ve yurt dışında pek çok arama kurtarma organizasyonuna dahil olunabilir.

AFAD Maaşları Ne Kadar?

AFAD gönüllü maaşları adından anlaşılacağı üzere bir acil durum arama kurtarma kurumudur. Ülkemizde sıklıkla meydana gelen heyelan, sel, yangın, deprem gibi doğal afet olaylarında AFAD aktif olarak görev alır. Bunun dışında meydana gelen kayıp, çığ sonucu göçük altında kalma gibi kişisel acil durumlarda da AFAD arama kurtarma görevlerini üstlenir.

Ülkemizin coğrafi durumu, dört mevsim yaşanması ile meydana gelen iklimsel afetler ve 1. derece deprem kuşağında yer alması sonucu çok sayıda doğal afet meydana gelebilir. Bu alanda pek çok arama kurtarma teknisyeni istihdam edilir. Lise ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun binlerce uzman bu alanda iş bulabilir. Kamu personeli olarak çalışacak AKUT uzmanları, devlet tarafından yayınlanan iş ilanları ile göreve alınır.

Afad Akut Teknisyeni Nasıl Olunur?

 Afad arama kurtarma teknisyenliği maaşları asgari 4.340 TL olmakla birlikte uzmanlığa ve kıdeme göre değişebilir. Teknisyenlik için ilgili bölümlerden en az lise düzeyinde eğitim almış olmak gereklidir. Belirtilen boy ve kilo standartlarına uygun olmak aranan şartlar arasında yer alır. Kamu personeli olmaya engel teşkil eden bir durumun olmaması, başvuranın 30 yaşı aşmaması aranan özelliklerdir.

Bu şartları karşılayan arama kurtarma teknisyeni adaylarının KPSS puanı sonuçları belirlenen kontenjanlara göre atamaları gerçekleştirilir.

2022/ Eylül yılı itibariyle AFAD kamuda ilan edilen arama kurtarma teknisyeni açığı 1100 kişidir.