Maaş Yazısı Örneği 2022 Maaş Yazısı Örnekleri İndir

[output_post_excerpt]

Yazar

Yayınlanma tarihi

Son güncelleme

Kategori

Maaş Yazısı Örneği

Maaş yazısı örneği 2022 iş yerlerinden talep edilen ve işverenler tarafından çalışanlarına sağlanan belgelerden biridir. Maaş yazısı örneği, günlük hayatta pek çok alanda karşımıza çıkabilir ve bu belgeye ihtiyaç duyabiliriz. Örnek vermek gerekirse, bankalardan yapacağınız bir işlemde veya kredi başvurusunda bankalar sizden maaş yazısı örneği ve bordro talep edebilir. Bu sebeple maaş yazısı işverenden talep edilebilir ve bu sayede bankalara ibraz edilecek şekilde düzenlenebilir.

Bankalardan kredi çekmek için en garanti yöntem, aylık gelirinizi gösterir belgelerdir. Bu belge de tahmin edeceğiniz üzere maaş yazısı örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple bankalar, aylık gelirinizi tespit etmek ve kredi başvurusunu tamamlamak için bu belgeyi istemektedir.

Maaş Yazısı Örneği Nedir?

Maaş yazısı örneği, işveren tarafından sağlanan maaş – aylık bilgisi içeren bir belgedir. Kişinin işletmede ne kadar süredir çalıştığı, ne kadar maaş aldığı ve yıllık yapılan artışları da yine bu belge üzerinde yer alabilir. Ancak bu, sadece işveren tarafından onaylı ve imzalı olarak sunulabilir.

Maaş yazısı, işverenin kişiye ödeme yaptığı maaş tutarını gösterir. Genelde kişiler bankalardan kredi, kredi kartı ve KMH gibi kredili ürünlere başvuru yaparken, ödeme güçlerini bankalara kanıtlamalıdır. Bankalar, genellikle kişilerin SGK dökümleri üzerinden ne kadar çalıştığına ve aylık bilgisine ulaşır.

Ancak bazı durumlarda, özellikle yüksek tutarlı kredi başvurularında maaş yazısı örneği gerekebilir. Bu sebeple işverenden, hangi kuruma ibraz edeceğinizi bildirerek maaş yazısı talep formu talep edebilirsiniz. Maaş yazısı almak için işveren ya da muhasebeciniz ile görüşebilirsiniz.

Maaş Yazısı Örneği Word İndir

Maaş yazısı örneği word indir bağlantılarını kullanarak, bir maaş yazısının nasıl olduğunu inceleyebilirsiniz. Maaş yazıları işveren tarafından hazırlanıp çalışanlara verilebilir. Maaş yazısı örneği, çalıştığınız işletme ya da kurumun muhasebe departmanı ya da idaresinden alınabilir.

İşletmelerin muhasebe departmanı aynı yerde ise, doğrudan sizler de başvuru yaparak maaş yazısı örneği alabilirsiniz. Ancak muhasebe farklı bir yerde ise, işveren ya da yetkili bir kişiden talep ederek siz de maaş yazısı örneği alabilirsiniz. Haberimizin devamında sizlere Word ve Excel olarak maaş yazısı örneği sunacağız. Dilerseniz muhasebecinize göstererek işlem yapabilir ve talep edebilirsiniz.

Maaş Yazısı Örnekleri

Kurumumuzda / İşletmemizde ………………. tarihinden bu yana kesintisiz ve kadrolu olaraktan çalışan ……………. SGK sicil numaralı, …………….. TC Kimlik Numaralı, ………….’ın Kurumumuzda / İşletmemizde çalışmakta olduğunu onaylıyoruz. Kurumumuzda / İşletmemizde çalışan personelimize …….. tutarında net maaş verilmekte olup kişinin maaşı üzerinde herhangi bir haciz veya kesinti bulunmamaktadır. 

Bu yazının maaş bordrosu yerine geçmesini arz ederiz.

Tarih

Şirket ismi ve kaşe

Maaş yazısı örneği Word indir.

Maaş Yazısı Örneği 2023

Kurumumuzda 1 Ocak 2023 tarihinden bu yana kesintisiz ve kadrolu şekilde çalışmakta olan 01010101 SGK sicil numaralı, 1234567891234 TC Kimlik Numaralı Ayşe Topçu’nun, kurumumuzda hala çalışmakta olduğunu onaylıyoruz. Kurumumuzda çalışan personelimize 3.000,00 TL tutarında net maaş verilmekte olup kişinin maaşı üzerinde herhangi bir haciz veya kesinti bulunmamaktadır.

Bu yazının maaş bordrosu yerine geçmesini arz ederiz.

01 / 01 / 2023

Şirket ismi ve kaşe

Dilerseniz iş yerinize hangi kuruma ibraz edeceğinizi söyleyerek maaş yazısı alabilirsiniz.

Maaş Yazısı Neden İstenir?

Maaş yazısı, tutarı yüksek olarak kabul edilen ve genelde gelirin yeterli gelmediği düşünülen krediler için talep edilebilir. Yüksek tutarlı kredi ve kredi kartı kullanmak istediğinizde, bankalar sizden bu belgeleri talep edebilir. Maaş bordrosu yerine geçen bu belge, bankalar için son derece önemli.

Maaş yazısı, maaş bordrosu genelde bu tür başvurularınız için geçerlidir ve talep edilir. Maaş yazısı, kişinin aylık gelirini gösterir bir belge olduğu için, bankalar bu belgelere bakarak kişinin kredi ve kredi kartı ödemelerini düzenli olarak yapıp yapmayacağını ortaya çıkararak kredi kullandırımı yapar.

Maaş yazısı kimlerden istenir?

 • Banka ve finans kuruluşları, kredi ve kredi kartı başvurusunda,
 • Eğer maaşlar elden ödeniyorsa, belgelenmesi için istenebilir,
 • Yüksek maaşınızın olduğunu kanıtlamak için,
 • Maaş bordrosu maaş yazısı örneği,
 • Kredi kartı başvurusu sırasında istenebilir.

Maaş yazısı örneği üstteki sebeplerden istenebilir.

Maaş Yazısı Örneği Hangi Bilgileri İçeriyor?

Maaş yazısı hangi bilgileri içeriyor diye de merak edebilirsiniz. Bu belge, kişinin kişisel bilgilerini içerdiği için genelde herkese verilmek istenmiyor. Bu sebeple hangi kurumlar istiyorsa dikkat etmelisiniz.

Maaş yazılarında yazan bilgiler;

 • Ad – soyad,
 • TC kimlik numarası,
 • Tarih,
 • Maaş bilgisi,
 • Kurum – işletme bilgisi,
 • Genel bilgiler,
 • Kaşe – imza.

Bu bilgiler, kişinin kişisel bilgileridir. İşletme bilgileri de yazı örneğinde yer alır.

SGK Dökümü ile Maaş Yazısı Örneği Aynı Mı?

SGK dökümü, bankalar tarafından talep edilen belgeler arasında yer alır. Maaş yazısı örneği de yine bankalar tarafından talep edilebiliyor. Maaş yazısı da yine kişinin yani işletmede çalışan bir personelin, aylık gelirini tespit etmek amacıyla talep edilmektedir. SGK dökümü de aynı şekilde geçer.

Ayrıca maaş yazısı örneği alamıyorsanız, SGK dökümünü e-Devletten de alabilirsiniz. Aylık gelirlerinizi tespit etmek için bankalar ve resmi kurumlar böyle bilgiler talep edebilir. E-Devlet üzerinden SGK dökümü alarak düzenli ve sabit bir maaşla çalışan olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Maaş Bordrosu ile Maaş Yazısı Örneği Aynı Mı?

İki belge, birbirinden tamamen farklı olup tamamen bağımsızdır. Her iki belge de farklı şekillerde düzenlenir. Maaş bordrosu, aylık ve yıllık bazda kişiye ödemesi yapılan maaşlar olarak kabul edilir. Maaş bordrosu T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı E-Bordro uygulamasından rahatlıkla alınabilir.

Maaş bilgisi arıyorsanız ve bunu belgelemek istiyorsanız, e-Devlet size yardımcı olacaktır. Turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak e-Bordro sistemi üzerinden SGK dökümü ya da maaş bordrosu alabilirsiniz.

Maaş Yazısı Word İndir

Maaş yazısı indirmek istiyorsanız, alttaki bağlantıları kullanarak bilgisayarınıza Word formatında indirebilirsiniz. İsterseniz de Excel formatına çevirerek de işlem yapabilirsiniz.

Maaş Yazısı Word indir

Üstteki butonları kullanarak sorunsuz bir şekilde indirme yapabilirsiniz.

Maaş Bordrosu Nereden Alınır?

Çalışana Yüksek Maaş Yazısı Vermek Patronu Zora Sokar mı ? - Nevzat Erdağ

E-Devlet üzerinden T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı uygulamalarını kullanarak indirebilirsiniz. Maaş bordrosu ile maaş yazısının aynı şeyler olmadığını söylemiştik. Bu sebeple bir kurum sizden maaş yazısı istiyorsa, bunu işletme düzenlemelidir. Eğer maaş bordrosu ise e-Devletten alabilirsiniz.

Bazı yoğunluk durumlarında, e-Devlet hizmetleri çalışmıyor. Bu gibi bir problem ile karşılaşıyorsanız, daha sonra tekrar deneyebilirsiniz. Hemen ardından belgeyi PDF indir butonundan indirebilirsiniz.