Tahsilat Makbuzu Örneği 2022 Word, Excel Tahsilat Makbuzu

[output_post_excerpt]

Yazar

Yayınlanma tarihi

Son güncelleme

Kategori

Tahsilat makbuzu örneği

Tahsilat makbuzu örneği özellikle işletmeler için çok önemli dokümanlar arasında yer alır. Bunun temel sebebi tahsilat sonrasında hem işletmeyi, hem de müşteriyi güvende hissettirecek bir belge olmasıdır. Özellikle ödemeler belgeli ve kanıtlı olsun diye tercih edilmektedir.

Tahsilat makbuzu örneği 2022 sayesinde isterseniz matbaalardan isterseniz de mevcut yazıcılarınızdan boş örneklerini çıkararak doldurabilir ve tahsilat makbuzu edinebilirsiniz. Tahsilat makbuzu genelde ödeme bilgisi ile birlikte ödeme yapan – ödemeyi alan kişinin bilgilerini içerir. Bu bilgiler doldurulduktan sonra işletme tarafından kaşe ve imza yapılarak resmileştirilir.

Tahsilat Makbuzu Nedir?

Tahsilat makbuzu, bir işletme ya da kişinin aldığı ödeme karşılığında ödemeyi yapan kişiye verdiği ıslak imzalı bir belgedir. Bu belge genelde boş olur ve kişiler tarafından doldurulur. Ancak bazı işletmeler bu belgeyi ödeme makbuzu adı altında bilgisayardan basarak da imzalar.

Genelde hızlı bir çözüm olması adına ıslak imzalı ve boş hali tercih edilir. Hemen hemen tüm küçük ve orta ölçekli işletmelerde tahsilat makbuzu olur ve bu makbuz ile işlem yapılır. Tahsilat makbuzu ödemeyi alan kişi tarafından doldurulu ve imzalanır. Ödemeyi yapan kişinin bilgileri de tahsilat makbuzu üzerinde yer aldığı için, ödemenin yapıldığına dair bir kanıt belgesi niteliği taşır.

Tahsilat Makbuzu Örneği 2022

Tahsilat makbuzu indir görüntüle tahsilat makbuz örnekleri
Tahsilat makbuzu örneği 2022 indir

Tahsilat makbuzu örneği üstteki gibidir. Aynı zamanda bu örneği bilgisayarınıza kaydederek işlem yapabilir ve dilerseniz yazdırabilirsiniz. Tahsilat makbuzu ıslak imzalı olduğundan karşılıklı olarak imzalanabilir. Aynı zamanda tahsilat makbuzu yoksa başka belgeler de tercih edilebilir. Mesela tutanak tutarak da bir ödemeyi yaptığınızı kanıtlayabilirsiniz. Bu da ödeme tutanağıdır.

İsterseniz tutanak örneği isimli yazımızda da söz ettiğimiz üzere bazı detaylar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra tahsilat makbuzu yerine geçecek ödeme tutanağı oluşturabilirsiniz. Bu tutanak da yine iki tarafın da imzası kullanılarak doldurulmalı ve bilgileri yer almalıdır.

Tahsilat Makbuzunda Neler Yazar?

Tahsilat makbuzu üzerinde pek çok bilgi yer alır. Bunlar genelde ödemeyi yapan taraflar, ödeme tutarı gibi bilgileri içermektedir. Bu sebeple de makbuz eksiksiz olarak doldurulmalı ve her iki tarafın da (ödemeyi yapan ve ödemeyi alan) bilgileri makbuzda yazmalıdır.

Tahsilat makbuzunda yazan bilgiler şöyledir:

  • Ödemeyi yapan kişi
  • Ödemeyi alan kişi
  • Ödeme tarihi
  • Adres bilgileri
  • Ödeme tutarı (yazı ve rakamla)
  • Ödemenin nerede yapıldığı
  • Ödemenin nasıl yapıldığı (kredi kartı, nakit, çek)
  • İmzalar

Üstte yer alan bilgilerin tümü makbuza mutlaka yazılmalıdır.

Kişilerin itiraz etmemesi ve makbuzun geçerli sayılması için tüm bilgiler eskiksiz olarak doldurulmalıdır. Aksi halde taraflardan birinin itiraz etmesi halinde geçersiz sayılabilir. Ayrıca makbuz düzenlendikten sonra üzerinde değişiklik yapılmaz ve farklı kalem de kullanılmaz.

Genelde mavi renk tükenmez kalem ile doldurulur.

Tahsilat Makbuzu Boş Örnekler

TAHSİLAT MAKBUZU

Tarih; ……/….. /………. Sıra; ……………….

Sayın; ………………………………………………..’dan …………………..….…… bedeli olarak
yalnız Çek / Nakit / Visa ……………………………………………….. tahsil edilmiştir.

Yalnız; ……………………………………………………………………………………..tahsil edilmiştir.

TESLİM EDEN; ……………………. TESLİM ALAN; ……………….…

Tahsilat makbuzu örneği

Tahsilat Makbuzu Word Excel PDF İndir

Tahsilat makbuzu örneği indirmek istiyorsanız sizlere PDF ve Word Excel formatında boş tahsilat makbuzu örnekleri verdik. Bunları bilgisayarınıza indirerek siz de anında işlem yapabilirsiniz. İsterseniz bunları boş bir kağıda geçirebilir, isterseniz yazıcıdan çıkarabilirsiniz.

Tahsilat makbuzu genelde ödemeyi kanıtlar nitelikte olduğu için önemli bir belgedir. Bu konudan haberimizin başında da söz etmiştik. Bu sebeple eksiksiz olarak doldurulması ve tüm işlemlerin tamamlanması gerekiyor. Bu sebeple dikkatle doldurulmalıdır.

Boş Tahsilat Makbuzu Örneği WORD Tahsilat Makbuzu Örneği PDF

Tahsilat Makbuzu Nasıl Doldurulur?

Tahsilat makbuzu nasıl doldurulur diyorsanız, bunun için çok fazla püf nokta yok. Sadece eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmalıdır. Dilerseniz karşılıklı anlaşma ile TC kimlik numaranız da dahil edilebilir. Ancak bu sadece taraflarda kalacaksa yapılmalıdır çünkü önemli bir bilgidir.

Evrakların eksiksiz olarak doldurulması çok önemli. Evrak üzerinde yer alan tarih, tutar ve kişi bilgileri tam olmalıdır. Hukuksal bir anlaşmazlık olması halinde kullanılacak açık adresler de doğru yazılmalıdır. Kişinin mevcut ikamet adresi ya da iş yeri adresi tahsilat makbuzunda yer almalıdır.

Tahsilat makbuzu doldurma işlemi çok da zor değildir. Bu işlem sadece kişilerin bilgilerini içerdiği için, hızlı bir şekilde doldurulur. Genelde ödemeyi alan taraf imza atar. Ancak dilerseniz iki tarafın imza atması şeklinde bir düzenle yapılır. Böylece taraflar makbuzu imza altına almış olur.

Tahsilat Makbuzu Örneği İndir

Aşağıda fotoğraf olarak vermiş olduğumuz boş tahsilat makbuzu örneklerini bilgisayarınıza direkt olarak indirebilirsiniz. Bu makbuzlar daha sonra ödeme kanıtı olarak kullanılabilir. İsterseniz kırtasiyelerden de hazır olarak makbuz satın alabilirsiniz.

Makbuzlar genelde ödeme sıra numarası da içermektedir. Hukuksal bir anlaşmazlık sürecinde bu tür bilgilerin eksik olması belgenin geçersiz hale gelmesine de sebep olabileceği için, boş olarak gördüğünüz tüm alanları tahsilat makbuzu örneği gibi doldurun.

Ödeme makbuzu örneği direkt olarak tahsilat makbuzu örneği ile aynı şey olduğundan herhangi bir fark olduğunu söylemek çok mümkün değil. Ödeme makbuzu örnekleri de yukarıdaki gibi olup, tahsilat makbuzu nedir bölümünde cevap verdiğimiz gibi birbirinden farklı değildir.